Yardımcınız Türk mü olmalı yabancı mı? Karar verirken değerlendirmeniz gereken 5 nokta

Yardımcınız Türk mü olmalı yabancı mı? Karar verirken değerlendirmeniz gereken 5 nokta

Evde yardıma ihtiyacınız var: ev işi, çocuk bakımı, yaşlı bakımı gibi işlerde size yardım edecek birisini arıyorsunuz. Belki arkadaşlarınızın, akrabalarınızın evinde de Özbek, Gürcü, Türkmen, Filipinli çalışanlar bulunuyor. İlk aklınıza gelecek soru: Türk mü olsun? Yabancı mı?

Türk personelin ve yabancı personelin çalışma şekilleri farklı. Dolayısıyla avantajları ve dezavantajları da farklı şekillerde tezahür ediyor. Ama temelde bu sorunun cevabı temelde nasıl bir yardıma ihtiyacınız ve yardımcınızla nasıl bir ilişki kurmak istediğinize bakıyor:

1. Gündüzlü mü? Yatılı mı?

Türk yardımcılar çoğunlukla gündüzlü çalışıyor. Yani sabah 8:00-10:00 arası bir saatte evinize gelip, akşam  da 17:00-19:00 arası işlerini bitirip evlerine gitmek istiyorlar. Ailelerine dönmek, çocuklarıyla ilgilenmek, ev işlerini yapmak için vakitleri olması gerekiyor. Haftasonları çalışmayı tercih etmeyebiliyor, ailevi ve özel aciliyetlerle ilgili zaman zaman izin isteyebiliyorlar.

Yabancı yardımcılarsa çoğunlukla yatılı çalışmayı tercih ediyor. Türkiye’de çalışabilmek ve para kazanabilmek için genelde ailelerini geride bırakmaları gerekebiliyor. Yaşam masraflarını olabildiğince kısmak (ör. kira vermemek) içinse evinizde yatılı yaşamayı tercih ediyorlar. Genelde haftada 1 gün izin kullanıyor ve yılda en az 1 defa 1-2 haftalığına ülkelerine dönerek ailelerini görmek istiyorlar.

2. TL mi? Dolar mı?

Türk yardımcınızla TL üzerinden bir fiyat anlaşması yapacakken, yabancı yardımcınızla büyük olasılıkla dolar üzerinden bir fiyat belirleyeceksiniz. Bu fiyatı belirlerken tabii ki evdeki işin niteliği, miktarı ve yardımcınızın deneyimi gibi özellikler de rol oynayacak ve daha da önemlisi zamanla doğabilecek kur farkı mevzusunda nasıl hareket edeceğinizi önceden konuşmanız gerekecek.

3. Dil ve kültür farkı ne derece önemli?

Evinizde çalışacak yabancı personelin, özellikle de çocuk ve yaşlı bakımıyla uğraşacaksa aile bireyleriyle iletişim kurabilmesi için Türkçeyi yeterli derecede biliyor olması sizin için önemli olabilir. Yemek yapacaksa Türk yemeklerini biraz biliyor olmasını bekliyor olabilirsiniz. Yaşı yeten yabancı personel adaylarını, Sovyet Rusya’da yaşamış olmalarından ötürü soğuk ve ilgisiz bulabilirsiniz. Siz söylemeden iş yapmıyor olabilirler. Bunun yanında daha disiplinli ve kurallara bağlı olduklarını da düşünebilirsiniz.

Türk personele herhangi bir yemeği nasıl yaptığını sorduktan sonra “şu kadar yağ koyma, bu kadar koy” gibi ufak telkinlerle kendi damak tadınıza uygun yemek yaptırabilir, dil ve kültür bakımından fazla zorlanmadan birlikte çalışabilirsiniz.

4. Eğitim düzeyi ne derece önemli?

Türkiye’ye çalışmak üzere gelen yabancı personelin üniversite mezunu, birden fazla dil bilen bir çalışan olması muhtemel. Özellikle yaşlı bakımında yardımcı olacakların hemşire olma ihtimali daha fazla. Bu açılardan yabancı bir yardımcı size daha açık görüşlü ve profesyonel gelebilir.

Türk yardımcılar arasında da çocuk ve/ya yaşlı bakımı konusunda pedagojik formasyon ve/ya profesyonel eğitim almış olanlar mevcut. Fakat böyle bir durumda normalin üstünde bir meblayı gözden çıkartmayı, belki de evin diğer işlerini yapmayı reddetmesini göze almak gerekiyor.

5. Önemli olan en doğru adayı belirlemek

Son tahlilde sonucu sizin ihtiyaçlarınızın yanı sıra yardımcı adayınızın bireysel özellikleri de belirliyor. Yukarıda belirttiğimiz noktaların temelde genelleme olduğunu ve gündüzlü çalışabilecek yabancı uyruklu personelin bulunabileceği gibi, yemek yapmayı hiç bilmeyen Türk yardımcıların da olduğunu söylemek mümkün. Yani aslında dil ve ücret gibi bazı temel standartların dışında önemli olan yanınızda çalışacak yardımcının Türk veya yabancı olmasından çok, kişisel özellikleri ve birlikte konuşarak belirlediğiniz çalışma şartlarının iki taraf için de tatmin edici olması.

Nasıl bir yardıma ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra Koçyiğit Danışmanlık‘tan bir uzmanla görüşerek daha detaylı bilgi alabilir, danışmanınızın ihtiyacınıza uygun önerdiği Türk ve yabancı personel adaylarını tek tek değerlendirerek en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli!

Aile Danışma Formu

 • Aradığınız Elamanın Özellikleri:

 • Lütfen yaşı rakam olarak giriniz. Örn. 18-30
 • Birden fazla seçim yapabilirsiniz.
 • Elemanın Çalışma Şartları:

 • Çalıştıracağınız elamanın hangi gün izin kullanacağını belirtiniz.
 • Örn. 09:00-18:00 arasında şeklinde giriş yapınız.
  Hafta İçi:Hafta Sonu:Diğer: 
 • Lütfen rakam olarak belirtiniz. Örn. 2.000 TL
 • İşverene Dair:

 • Sadece rakam giriniz. Örn. "5"
 • Lütfen sadece rakam giriniz. Herbir çocuk için "+" sekmesine tıklayınız.
  Çocuğumun yaşı: 
  Add a row
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir