Gündüzlü mü yatılı mı? Yardımcı seçerken kendinize sormanız gereken 6 soru

Gündüzlü mü yatılı mı? Yardımcı seçerken kendinize sormanız gereken 6 soru

Özellikle çocuk, yaşlı ve hasta bakımı söz konusu olduğunda vermek zorunda kaldığımız kararlardan biri, yanımızdaki yardımcının gündüzlü mü yoksa yatılı mı olarak yanımızda çalışacağıdır.

Bu kararı verirken size yardımcı olmak, üzerinde düşünmeniz gereken en önemli soruları derlemek istedik.

1) Geceleri yardıma ne denli ihtiyacınız var?

Yeni doğmuş bir bebeğiniz veya geceleri de bakıma muhtaç bir aile ferdiniz varsa ve bu bakımı tek başına üstlenmek sizi fazlasıyla yoracaksa yatılı bir bakıcı almayı ciddi olarak düşünmek isteyebilirsiniz. Sadece siz veya başka bir aile ferdi evde bulunmadığında destek almanız gerekiyorsa gündüzlü bir bakıcı veya temizlik desteği daha avantajlı olacaktır. Yaşça daha büyük çocukları olan veya sadece evde ikinci bir kişinin varlığına ihtiyaç duyan hastalar, gündüzlü bir yardımcıyla da bir hayli rahatlayacaklardır.

2) Bazı akşamlar dışarı çıkmak sizin için ne kadar önemli?

Haftasonları ve/ya bazı hafta içi akşamları sıklıkla dışarı çıktığınız oluyor mu? Çıktığınızda sizin yerinize evde bulunması gereken birisini temin edebiliyor musunuz? Anneanneler ve babaneler her ne kadar size yardımcı olmak isteseler de her hafta sonu dışarı çıktığınızda gelip çocuğunuzla ilgilenemiyor olabilirler. Böyle bir durumda haftada 6 gün evinizde yatılı çalışacak bir yardımcınızın olması iyi bir çözüm olacaktır.

3) Bütçeniz yatılı bir yardımcının masrafını karşılamak için yeterli mi?

Yatılı yardımcınız, daha uzun çalışma saatleri sebebiyle gündüzlü bir yardımcıya göre daha yüksek bir maaş bekleyecektir. Yabancı uyrukluysa dolar cinsinden (veya dolar karşılığı) bir ücret de talep ediyor olabilir. Yatılı yardımcınız evde sizinle birlikte yaşayacağı için yaşam masraflarını da toplam ücrete ilave etmek gerekiyor.

4) Eviniz yeterince büyük mü? Yardımcınızın minimum asgari yaşam şartlarını sağlayabiliyor musunuz?

Yatılı yardımcınıza yaşaması için kendine ait bir oda/alan ayırabilecek misiniz? Bu odada temel ihtiyaçları için bir yatak, dolap alanı ve bir TV temin edebiliyor musunuz? Evinizde kısa süreli yaşayacak birisi için bu ihtiyaçlar çok önemli olmayabilir ama uzun vadede verimli bir iş ortamı ve mutlu bir aileyi aynı anda sağlamak istiyorsanız bu gibi asgari ihtiyaçları karşılayabiliyor olmanız çok önemli.

5) Evinizde hiç tanımadığınız biriyle yaşamaya alışabilir misiniz?

Evinizde çalışacak kişi ailenizin değerli üyelerinizi emanet ettiğiniz birisi olacak. Kültürü, saygı anlayışı, alışkanlıkları sizden çok farklı olabilir. Ve kişisel alanınızın önemli bir kısmını çoğu zaman bu kişiyle paylaşmanız gerekecek. Onun size sunacağı yardımdan en verimli şekilde faydalanabilmeniz için kendinizi aynı evde hiç tanımadığınız bu kişiyle yaşama fikrine alıştırabilmeniz çok önemli.

6) Beklentileriniz gerçekçi mi?

Evinizde yatılı yaşayacak ve haftada 1 gün izin yapacak bir kişinin evinizde yaşadığı süre boyunca aralıksız çalışacağını düşünmüyorsunuz değil mi? Nasıl ki siz uyandığınız andan yattığınız ana kadar aralıksız iş yapamıyorsanız, yardımcınız için de bu pek mümkün değil. Üstelik bakımın yanı sıra temizlik ve ev düzeni gibi sorumluluklarından dolayı iş yükü çok ağır olan bir çalışan, bütün görevlerini aynı titizlikle yerine getiremeyebilir.

Dolayısıyla, gündüzlü birine göre muhtemelen yüksek ücret ödeyeceğiniz yatılı yardımcınızdan beklentilerinizin ne olduğunu gözden geçirmek gerek. İş saatlerini ve öncelikli ihtiyaçlarınızın ne olduğunu en baştan konuşmalı. Böylece bu beklentilerin çalışanınız tarafından karşılanıp karşılanamayacağını birlikte değerlendirebilirsiniz.


Yazımızın size yararlı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bunu bizimle veya başkalarıyla paylaşın. Eklemek istediklerinizi, yorumlarınızı ve sorularınızı da lütfen yorumlar bölümünde belirtmekten çekinmeyin. Yatılı bir yardımcıyla çalışmayı düşünüyorsanız, profesyonel desteğimizi almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğiz.

Aile Danışma Formu

 • Aradığınız Elamanın Özellikleri:

 • Lütfen yaşı rakam olarak giriniz. Örn. 18-30
 • Birden fazla seçim yapabilirsiniz.
 • Elemanın Çalışma Şartları:

 • Çalıştıracağınız elamanın hangi gün izin kullanacağını belirtiniz.
 • Örn. 09:00-18:00 arasında şeklinde giriş yapınız.
  Hafta İçi:Hafta Sonu:Diğer: 
 • Lütfen rakam olarak belirtiniz. Örn. 2.000 TL
 • İşverene Dair:

 • Sadece rakam giriniz. Örn. "5"
 • Lütfen sadece rakam giriniz. Herbir çocuk için "+" sekmesine tıklayınız.
  Çocuğumun yaşı: 
  Add a row
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir