Yardımcı adayınızla iş görüşmesi yaparken mutlaka dikkat etmeniz gerekenler

Yardımcı adayınızla iş görüşmesi yaparken mutlaka dikkat etmeniz gerekenler

Yeni işe aldığınız yardımcınız ilk iş gününün ertesinde yolun uzunluğunu bahane ederek gitti mi? İlk ayı tamamlamadan istediği zammı vermeyince işleri sallamaya mı başladı? İlk ayın sonunda maaşını verirken ödemeyi dolar karşılığı TL değil, dolar olarak istediğini söyledi, siz de “ne farkeder” deyince bir anda suratı mı düştü?

Acaba işe başlamadan konuşulup anlaşılması gereken şeyleri atlıyor olabilir misiniz? Acaba mülakat sırasında mutlaka üzerinden geçmeniz gereken bazı mevzulara değinmiyor olabilir misiniz?

Yeni işe aldığınız elemanınızla sonradan hayal kırıklığı yaşamamanız için mülakat sırasında dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

1) Adayın hukuki durumu hakkında bilgi alın.

Evinizde çalıştıracağınız her yardımcının sigortasının yapılması gerekiyor. Türk adaylar arasında kendi sigortasını da ödeyenlar bulunuyor. Yabancı asıllı bir yardımcı çalıştıracaksanız da Türkiye’de oturum izni almış olması şart.

Koçyiğit Danışmanlık olarak biz personel adaylarınızla ilgili bilgiyi önceden topluyor ve sizin ihtiyaçlarınıza uygun yasal adayları seçiyor olsak da, mülakat sırasında adayın hukuki durumunu kendi ağzından da mutlaka dinleyin.

2) Aday hakkında detaylı bilgi alın.

Kimi personel adaylarının okuma yazması dahi yokken, özellikle yabancı adaylar arasında üniversite eğitimli doktor, hemşire, pedagog, öğretmen gibi çok nitelikli olanları bulunuyor. Adayın eğitim durumunu, seyahat engeli bulunup bulunmadığını, sigara içip içmediğini öğrenin. Medeni durumunu, nerede oturduğunu, ailesinin durumunu, izinlerini nerede kullanacağını mutlaka sorun.

3) Referans konusunu gözünüzde büyütmeyin.

Yıllarca çalıştığı bir evden ayrılırken işvereniyle anlaşmazlığa düştükleri için iyi referans alamamış çok kişi var. Özellikle yabancı uyruklu personel adaylarınınsa amacı genelde birkaç yıl çalışıp ülkesine dönmek olduğundan, iyi bir referans almak endişeleri bile olmuyor. Referansın en iyi ölçüsü, bir adayın bir işyerinde ne süreyle çalıştığı. Hiç kimse güvenmediği ve işini beğenmediği bir personeli evinde yıllarca çalıştırmaz.

4) Adayı iş tanımı ve önceliklerinizle ilgili bilgilendirin.

Adayın asıl sorumluluğu 1 yaşındaki kızınıza bakmak olabilir. Ama okula giden 2 çocuğunuz daha olduğunu ona söylemelisiniz. Aday eve sadece temizlik için gelecek olabilir. Ama evinizde bulunan kedi veya köpekten ona bahsetmelisiniz. Evin büyüklüğünden, günlük iş yüküne kadar yapacağı işle ilgili detaylardan mutlaka söz etmelisiniz. Hem çocuk veya yaşlı bakımı, hem de temizlik yapacak olabilir. Böyle bir durumda da hangi işin öncelikli olduğu konusunda adayı mutlaka bilgilendirmelisiniz. Çalışan adayınızın evin yükünü kaldırıp kaldıramayacağını ona açıkça sormalısınız – ki sonradan hüsran yaşamayın.

5) Fiyat ve ödeme şekli konusunda net olun.

“Aylık fiyat + yol” ödemesi mi yapacaksınız? Sigortasını siz mi yapacaksınız yoksa kendi mi ödeyecek? Ücreti dolar olarak mı almak istiyor yoksa TL olarak mı? Değişen kurla ilgili nasıl bir ayarlama yapacaksınız? Bunların hepsini baştan net bir şekilde konuşun ve anlaşın.


Yazımızın size yararlı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bunu bizimle veya başkalarıyla paylaşın. Eklemek istediklerinizi, yorumlarınızı ve sorularınızı da lütfen yorumlar bölümünde belirtmekten çekinmeyin. Evinizde bir yardımcıyla çalışmayı düşünüyorsanız, profesyonel desteğimizi almak için aşağıdaki formu doldurun. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğiz.

Aile Danışma Formu

 • Aradığınız Elamanın Özellikleri:

 • Lütfen yaşı rakam olarak giriniz. Örn. 18-30
 • Birden fazla seçim yapabilirsiniz.
 • Elemanın Çalışma Şartları:

 • Çalıştıracağınız elamanın hangi gün izin kullanacağını belirtiniz.
 • Örn. 09:00-18:00 arasında şeklinde giriş yapınız.
  Hafta İçi:Hafta Sonu:Diğer: 
 • Lütfen rakam olarak belirtiniz. Örn. 2.000 TL
 • İşverene Dair:

 • Sadece rakam giriniz. Örn. "5"
 • Lütfen sadece rakam giriniz. Herbir çocuk için "+" sekmesine tıklayınız.
  Çocuğumun yaşı: 
  Add a row
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir